Vegard Einan er i dag NHOs regiondirektør i Viken Oslo, og har således god kjennskap til mange av landsforeningens bedrifter allerede. NHO Service og Handel er en av de to største landsforeningene i NHO, med over 7 000 medlemsbedrifter som er sentrale for sysselsettingen i Norge. Seks bransjeforeninger inngår i landsforeningen: Bemanning og Rekruttering, Drift og Service, Sikkerhet og Beredskap, Handel, Arbeid og inkludering, samt Frisør og Velvære (NFVB).
-Bred erfaring innen arbeidsliv
– Vegard har bred erfaring både innen politikk og arbeidsliv, og er svært opptatt av bedriftenes viktige rolle i samfunnet. Han kommer til å bli en synlig og tydelig talsperson for bedriftene våre, sier Kårstein Eidem Løvaas, styreleder i NHO Service og Handel.
Vegard Einan var statssekretær i Arbeids- og sosialdepartementet for Høyre fra 2019 til 2021, og jobbet etter regjeringsskiftet som seniorrådgiver i PR-byrået Zynk. Før dette var han i mange år nestleder og så leder for fagforeningen Parat (YS) i perioden 2008 til 2019.
– Hans erfaring som leder av en arbeidstakerorganisasjon, kombinert med arbeidserfaring fra regjeringsapparatet, vil være svært viktig innsikt når han skal stå på for å skape gode løsninger, sier styreleder Løvaas.
Holder samfunnet i gang
Einan ser frem til å bli bedre kjent med, og å samarbeide med, NHOs medlemsbedrifter innenfor tjeneste- og handelssektoren.
–Jeg føler både glede og stolthet over å skulle ta over lederrollen i en av landets største og mest kompetente arbeidsgiverorganisasjoner, sier Vegard Einan.
– Gode og forutsigbare rammevilkår gir flere trygge arbeidsplasser i små og store bedrifter over hele landet. Jeg ser frem til å jobbe for dette sammen med både dyktige ansatte og engasjerte medlemmer i NHO Service og Handel.
Mange ville ha jobben
– Det var stor interesse for stillingen, og det har vært gjennomført en grundig prosess med mange gode kandidater. Einan var vårt førstevalg, og jeg er glad for at han har takket ja til denne viktige oppgaven, sier styreleder Løvaas.
Einan begynner i stillingen før sommeren, og overtar da rollen etter Anne-Cecilie Kaltenborn som er ansatt som ny generalsekretær i Kirkens Nødhjelp, etter nærmere ni år som leder for NHO Service og Handel.
-Anne-Cecilie har gjennom årene utviklet NHO Service og Handel til en slagkraftig og effektiv landsforening. Gjennom hennes kloke lederskap og strategiske blikk er foreningen i dag en av Norges aller viktigste aktører på arbeidsgiverfeltet, sier Løvaas videre.